Dairede oturanlar için kış bahçesi dekorasyonu nasıl yapılır?

Soğuk havalarda bile keyifli zaman geçirmeye ne dersiniz? Özellikle evinin bahçesi olmayanlar ve daire de oturanlar için kış bahçesi dekorasyonu önerilerine yer verdik. Kış bahçesi sayesinde mevsim ne olursa olsun bu özel alanların tadını çıkarabilirsiniz.

Dairede oturanlar için kış bahçesi dekorasyonu nasıl yapılır?

Kış bahçeleri her evde maalesef karşımıza çıkamıyor. Özellikle bahçeli evlerde oturanlar için çok uygun bir fikir. Kış bahçesi modellerine baktığınızda genelde böyle örnekler ile karşılaşabilirsiniz; fakat çoğumuzun apartman dairesinde yaşadığı da bir gerçek. Ama neden dairede oturan birinin kış bahçesi olmasın? Bu sebeple kış bahçesi fikirleri verirken hâlbuki kapalı balkonda da uygulayabileceğiniz önerilerden bahsedeceğiz

Kış bahçesini tasarlayacağınız alanın korunaklı olmasına önem verin 

Kış bahçesi yaptırırken dikkat etmeniz gerekli olan en önemli şey, alanın korunaklı olması. Açılır-kapanır pencere ya da kapıları tercih ederek, oluşturacağınız bahçenin hem kış aylarında korunaklı hem de yaz mevsiminde ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bu nokta ısı izolasyonuna da dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer gerekli ise pencere ve kapı değişimlerini de yaptırmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Çünkü kapılar ve pencereler, ısı kaybına neden olabilen alanların başında geliyor.

Dairede oturanlar için kış bahçesi dekorasyonu nasıl yapılır

Duvarlar ve zeminler için ipuçları 

Kış balkonu tasarlarken dekoratif ürünlerin önemi büyük önem taşıyor. Ancak bunlardan önce dikkat etmeniz gerekli olan zemin ve duvarlar geliyor. Zemin ve duvar dekorasyonu yaparken de evinizin diğer alanlarında yaptığınız uygulamaları hayata geçirebilirsiniz. Örneğin duvarları dilerseniz boyayabilir, dilerseniz de duvar kâğıdı ile kaplayabilirsiniz. Zeminlerde ise seramiklerin beraberinde parke ya da bahçe yer döşemelerini kullanabilirsiniz. Zemine halı veya kilim serebilirsiniz.

Duvar için minik tasarımlar yapabilirsiniz. Farklı tablolar, posterler, resimler koyabilirsiniz. Duvarın yapısıyla de oynayabilirsiniz. Görünüm olarak ahşap, tuğla, taş gibi görünümlerde sağlanabilir. Kış bahçesi fikirleri olarak bu tarz tasarımlar yapabilirsiniz. Bu tarz duvar modelleri seviyorsanız arasından zevkinize göre olanı seçebilirsiniz. Tavanı camlı şekilde kullanabilirsiniz. Tavan camlı olduğunda daha şeffaf ve ferah bir görünüm sunar.

Kapalı alanı olmayanlar için dekorasyon fikirleri 

Kapalı teraslar, balkonlar ya da bahçeler elbette ki kış mevsimini keyifli bir biçimde geçirmenize olanak tanıyor. Fakat bu durum, kapalı bir alanınız yoksa kış aylarının huzurundan yararlanamayacağınız manasına gelmemeli. Çünkü açık teras, balkon ya da bahçelerinizi de zevkinize göre dekore edebilir ve keyifle zaman geçirebileceğiniz bir dış mekan yaratabilirsiniz.

Dairede oturanlar için kış bahçesi dekorasyonu nasıl yapılır

Ufak alanlar için balkonunda bir kış bahçesi yaratmak isteyenlere katlanabilir masaları önerebiliriz. Sadece kış bahçesi içinde değil başka alanlarda da kullanabileceğiniz çok avantajlı ve pratik bir masa modelidir. Balkon tasarımları için de tercih edilebilir bir ürün. Camlı balkonları sevmeyenler için de güzel bir tasarım modelidir. Kendinizin de çok kolay bir biçimde evinizde yapabilirsiniz. Hem alandan tasarruf edip hem de daha minimal bir görüntü sağlamış olursunuz. Açık balkonu branda çekerek de kullanabilirsiniz. Ortama uygun mobilya ve yastık seçebilirsiniz.

Bitkilerden yardım alın 

Kapalı alana sahip olmayanlar bitkilerden yardım alabilir. Kış bahçesi, teras, balkon gibi alanlara en fazla yakışan şeyin bitkiler olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama standart şekilde bitkileri dizmek yerine daha değişik bir görünüm yaratabilirsiniz. Balkonda çiçek dizaynı yaratarak ortamın havasını değiştirebilirsiniz. Balkonda çiçekler ile daha değişik bir görünümde elde etmiş olursunuz. Çiçekleri istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ahşap tasarım mobilyaların yanında ayrıca çok şık bir görünüm sunar. Kapalı alanlarda da bitkileri kullanabilirsiniz.

Dairede oturanlar için kış bahçesi dekorasyonu nasıl yapılır

Kış bahçesi balkon rafları

Kapalı alanı olmayanlar ya da kapalı alanda değişik bir bütünlük sağlamak isteyenlerde bu konu da balkon raflarından yardım alabilir. Rafları daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bu tarz tasarımları yapması da kolay, kullanması da rahattır. Balkon dizaynı için bu tarz fikirler ile hem farklı hem de işe yarar eşyalar yaratabilirsiniz. Balkon düzenlemesi için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cam balkon dekorasyonu

Cam balkon dekorasyonlarında kullanılabilen tasarımlardan birisidir. Geçmiş senelerde kullanılan her şey şimdi moda olarak tekrar hayatımıza giriyor. Vintage bir görünüm artık çok tutulan tasarımlardan biri oldu. Küçük dokunuşlarla bu tarz görünümler ortaya çıkarabilirsiniz. Sandık veya kasalarla hoş bir ortam sunabilirsiniz.

Brandalı teras balkon

Özellikle bahçeli evler için kusursuz bir tasarım örneği olabilir. Veranda gibi bir alanınız var ise üstünü branda ile kapatarak böyle bir görünüm elde edebilirsiniz. Ahşap dekorasyonlar için de bolca tercih edilebilir bir örnek. Çatı katında olan teraslar içerisinde bunu branda fikrini uygulayabilirsiniz. Teraslara da fazlası ile yakışacak bir dekorasyon sağlayabilirsiniz. Branda dışında tente modellerinden de seçim yapabilirsiniz. Tente de hem kullanışlı olur hem de tasarım açısından da iyi değil bir görünümü yoktur. Tente ile açılır kapanır bir model olursa kolay kullanım da sağlayabilirsiniz.

You May Also Like

Baharda Gezilecek En Güzel Yerler

Karantina, kendi bahçenizi oluşturmak için bir fırsat

Kış Bahçesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir