Karantina, kendi bahçenizi oluşturmak için bir fırsat

Corona virüs pandemisi nedeniyle devam etmekte olan karantina günlerinde minik bir bahçe hepimize iyi gelmez miydi? Birbirinden renkli çiçeklerle süsleyeceğiniz bu bahçeyi evden çıkmadan yaratmanın tam zamanı.

KARANTİNA, KENDİ BAHÇENİZİ YARATMAK İÇİN BİR FIRSAT

Corona virüs pandemisi nedeniyle devam karantina günlerinde minik bir bahçe hepimize iyi gelmez miydi? Birbirinden renkli çiçeklerle süsleyeceğiniz bu bahçeyi evden çıkmadan yaratmanın tam zamanı. İhtiyacınız olan birkaç saksı çiçeği ve bir balkon ya da salonunuzda küçük bir alan… Bu zor günlerde size ne kadar iyi geleceğine inanamayacaksınız.

#Evdekal çağrısına uyup evde yapılabilecek aktivitelerle günümüzü geçirmeye devam ediyoruz. Bu süreçte hem evinizi güzelleştirmek hem de sağlığınızı iyileştirmek için kendi bahçenizi yaratmaya ne dersiniz? Hangi bitkinin ne işe yaradığını öğrendikten sonra kolları sıvamak için can atacağınıza eminiz.

Bitkiler sayesinde gevşeyin

Tüm dünyanın aynı anda mücadele vermiş olduğu corona virüs, en fazla da stresimizi artırmaya neden oldu. Bu stresten biraz olsun uzaklaşmak, kendinizi doğanın ellerine teslim etmek için daha doğru bir zaman olamaz. Yapılan araştırmalara göre toprağın içinde bulunan ve doğal antidepresan işlevi gören parazitler sayesinde beyninizin elektrik aktivitesinde olumlu değişikliklere neden olabilirsiniz.

İlk adımı atmak istiyorsanız tüm iyi değil enerjinizi atmak ve daha rahat bir uyku çekebilmek için paşa kılıcı bitkisi alabilirsiniz. Paşa kılıcı, kışı yeniden yoğun bir biçimde hissettiğimiz günlerde kapı ve camlarınız kapalıyken bile oksijen üretmeye devam eder.

Odanızdaki havayı bitkiler temizlesin

Karantina günlerinde evden çıkamadığımız için gerekli oksijene de hasret kalıyoruz. O yüzden evinizin bir köşesine koyacağınız aşk merdiveni bitkisi ile evinizdeki iyi değil kokudan kurtulabilirsiniz. Yapraklarından nem salabilmesi özelliği ile bilinen bu bitki sayesinde odanızda doğal bir nemlendirici olacak.

Evden çalışmak durumunda kaldığımız karantina günlerinde konsantre sorunu yaşamaktaysanız da endişelenmeyin. Evinizin bir köşesine biberiye koyarak hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Yanına bir tane limon otu da zihinsel odaklanmanızı uyaracağından daha motive çalışabilirsiniz. Birbirinden farklı renk alternatifleriyle stresini azaltmaya hazır menekşeler ile huzurunuzu da koruyabilirsiniz.

Kendi sebzelerinizle beslenin

Bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutmada büyük rol oynayan sebzeleri evinize taşımak için muhteşem bir fırsatınız var. Balkonunuzda yeterli yer var ise saksıda domates, maydanoz, salatalık gibi sebzeleri yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Filizlenmeye başladıkça heyecanınız daha da artacak.

Balkonunuzu daha keyifli bir hale getirmek için yaratıcı dekorasyon fikirleri ile minik bir kış bahçesi de ortaya çıkarabilirsiniz. Rengarenk çiçekler, biraz çakıl taşı ve bir halı ile balkona çıktığınızda başka bir yere gitmişsiniz gibi hissedebilirsiniz.

You May Also Like

Dairede oturanlar için kış bahçesi dekorasyonu nasıl yapılır?

Baharda Gezilecek En Güzel Yerler

Kış Bahçesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir